Ekibimiz

Melissa EKİCİ

Yoga Eğitmeni

1988 yılında Gaziantep'te doğdu. İstanbul'da Genetik bölümünü bitirdikten sonra orada yaşamaya devam etti. Bu dönemde geçirdiği MS atağı, sağlık sorunları ve ardından gelen ciddi bir ameliyat ile birlikte hayatına farklı bir yön vermek istedi. Wellness Institute'de wellness koçluğu eğitimi aldı. Üniversite yıllarında tanıştığı yoga ve meditasyonda ilerlemek için Tayland ve Nepal gibi ülkelere yolculuklar yaptı. Nepal'de şuanda da çalışmalarını devam ettirdiği mindfulness meditasyon ve hatha yoga eğitimleri aldı. İstanbul'a döndüğünde koçluk, meditasyon ve yoga üzerine kendi işini oluşturmaya başladı. Daha sonraki yıllarda hamile yogası eğitmenlik eğitimini de alarak çalışmalarına bu yönde de devam etti. Şuanda Gaziantep'te yaşamını sürdürmekte ve çalışmalarına Gaziantep Esse Psikoloji'de devam etmektedir.

Melissa EKİCİ

Hamile Yogası

Hamile yogası, hem bebek hem de anne için oldukça faydalı olup, annenin daha rahat bir hamilelik geçirmesine ve hamilelik sürecinde yaşadığı rahatsızlıkları azaltmasına yardımcı olduğu gibi anneyi güçlendirir ve fiziksel kondisyonunu artırır. Aynı zamanda farkındalık ve nefes çalışmaları da annenin zihninin ana davet edilmesine yardımcı olur. Her kadın için gerek fiziksel gerekse de manevi anlamda büyük değişim ve dönüşümler yaratan hamileliği ve doğum sürecini yoga ile destekleyerek bedeni daha kolay bir doğuma hazırlar.

 

Neden Hamile Yogası Yapmalıyız?

 • Sağlıklı ve huzurlu bir hamilelik geçirmek
 • Büyüyen bebeğinizle değişen vücudunuza esneklik kazandırmak, ağrısız, krampsız bir bedene sahip olmak
 • Egzersizlerle kan dolaşımınızı artırarak bebeğinizin daha iyi beslenmesini ve gelişmesini sağlamak
 • Nefes farkındalığıyla bebeğinize ve kendinize daha çok oksijen taşımak
 • Derin gevşeme ile ruhsal olarak rahatlamak ve tüm kaslarınızın dinlenmesini sağlamak
 • Meditasyonlar sayesinde bebeğinizle duygusal bağınızı kuvvetlendirmek, korku ve endişelerinizi gidermek

 

Hamile Yogasının Normal Doğuma Katkıları

 • Normal doğumda başrol oynayan nefesleri öğrenmek
 • Bedeninizi esneterek doğuma hazırlamak
 • Kaslarınızın ve eklemlerinizin farkında olmayı ve onları yönetmeyi öğrenmek
 • Derin gevşemeyi öğrenerek doğum esnasında rahatlamak ve kendinizi akışa bırakmayı bilmek

Sadece kendinize ve bebeğinize ayıracağınız bu saatler hem bedeninize, hem ruhunuza hem de bebeğinize çok iyi gelecek. İster normal ister sezeryan doğum planlayın, hamile yogasını sağlıklı bir hamilelik süreci geçirmek için mutlaka yapmalısınız.

 

Hangi Hafta Başlanmalı?

Hamile Yogası hamileliğin tüm dönemleri için uygundur. Her 3 trimester için belirlenmiş hareketlere uyulur ise ilk haftalardan itibaren hamile yogası yapılabilir. Hamileliğinizden önce spor, yoga, pilates yapıyorduysanız doktorunuza danışarak ilk haftalardan itibaren başlayabilirsiniz. Aksi takdirde 12.haftadan itibaren başlamanız daha uygun olur.

Haftada 2 gün 60 dakika yapılan hamile yogası hamilelikte çok olumlu faydalar sağlar.

 

Ne Zaman Bırakılmalı?

Hamileliğin son gününe kadar eğitmen eşliğinde, 3.trimester’e ait hareketlerle hamile yogası yapılabilir. Hatta doğum başladığında bile eğitmen ile yapılan yoga veya doula ile yapılan egzersizler hem doğuma harika bir başlangıç hem de salgılanan oksitosin hormonu ve yapılan rahatlatıcı ve esneten hareketler sebebiyle normal doğum sürecine harika bir destek sağlar.

 

Nelere Dikkat Edilmeli?

 • Katılım öncesi doktorunuzdan onay almaya
 • Eğitmen eşliğinde çalışmaya
 • Derslere düzenli katılmaya
 • Bedeninizi dinleyip sınırlarınızı belirlemeye ve hareketleri kendi bedeninize uygun şekilde yapmaya dikkat etmelisiniz.

 

Yetişkin Yogası

 • Enerjinin, gücün, dayanma sınırının ve tahammülün artması.
 • Vücuttaki kıvraklığın ve esnekliğin artması.
 • Hafızayı, zihinsel güçleri, kendine güveni, kararlılığı yükselten esneklik, uyanıklık ve uyum sağlama yeteneğinin artması.
 • Nefes almanın, metabolizmanın, dolaşımın, sindirimin ve iç salgı bezlerinin faaliyetlerinin artması.
 • Ağrıları, sızıları ve çeşitli hastalıkları da içeren fiziksel bazı engelleri kaldırmaya yardımcı olacak kasların, iç organların, bağların ve tendonların uyarılması.

Yoga zamanları kendinize verdiğiniz en güzel ve en etkili hediyedir. Yoga bizi bize öğretir, çok uzun zamandır unuttuğumuz kendimizi tekrar hatırlamaya başlarız. Hem fiziksel hem zihinsel sınırlarımızı keşfederiz. Yoga'nın saymakla bitmeyecek faydalarından yararlanmak için Yoga'yı deneyimlemenizi öneriyoruz. Doğru eğitmeni bulmalısınız. Yoga bir eğitmen rehberliğinde yapılmalıdır. Doğru duruş, doğru gevşeme, doğru nefes ve meditasyon ile birlikte yapılan yoganın bedeninize, ruhunuza ve zihninize nasıl iyi geldiğini göreceksiniz.

Makaleler

Çağın Pandemisi

Çocukların Dijital Medya Kullanması

Okul Hayatı ve Çocuk Psikolojisi

Psikolog Pedagog ve Psikiyatrist Farkları

Beslenme ve Psikoloji

Esse Psikoloji; Çocuk, ergen, yetişkin, çift-aile terapilerinin yapıldığı, kişilik, zeka testleri ve nöro-psikolojik testlerin uygulandığı ruh sağlığı merkezidir.

İletişim Bilgilerimiz

Pancarlı Mahallesi Kermanşah Caddesi No:5 Şehitkamil / GAZİANTEP Telefon:0(530) 865 1558 E-Mail:psikolojiesse@gmail.com
© Copyright 2019 - Esse Psikoloji. Tüm Hakları Saklıdır.