CAS Testi

CAS (Bilişsel Değerlendirme Sistemi) 5-17 yaş okul çağı çocuklarının bilişsel işlemlerdeki yeterliliğini ve düzeyini belirlemek amacı ile geliştirilmiştir.

CAS, PASS Teorisi (Planning-Planlama, Attention-Dikkat, Simultaneous-Eşzamanlı, Successive-Ardıl)’nden türetilmiştir. CAS, çok yönlü kullanım alanı olan bir testtir. Akademik başarıyı önceden belirleyebilme konusunda önemli öngörüler sunar.  Çocuğun eğitimsel ihtiyacını belirler.

CAS uygulandığında; (genel olarak) çocuğun planlama, dikkat, eş zamanlı düşünme, görsel ve işitsel hafıza, şekil kopyalama, dikkatte devamlılık, ardıllık,sıralama, sınıflama, işitsel algı, yönerge alma, sözel uzamsal algı, algısal dikkat, seçici dikkat, ifadesel dikkat, işlem hızı ve dürtü kontrolü, strateji kullanımı gibi becerileri hakkında bilgi vermektedir. Bu beceriler öğrenme ile ilişkili beceriler olduğu için bunların biri veya bir kısmında üstün veya zayıf olma durumu çocuğun becerilerinin asenkronize olmasına ve öğrenme ile ilgili problemlere neden olmaktadır.

CAS, 5-17 yaş okul çağı çocuklarının bilişsel işlemlerdeki yeterliliğini ve düzeyini belirlemek amacı ile geliştirilmiştir. CAS ayrıca aşağıdaki durumların değerlendirilmesi amacı ile de kullanılmaktadır.
• Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Olan Çocukların Değerlendirilmesi
• Öğrenme Güçlüğü Olanların Değerlendirilmesi
• Zihinsel Engelli Olanların Değerlendirilmesi
• Travmatik Beyin Hasarı Olanların Değerlendirilmesi
• Ciddi Duygusal Bozuklukları Olanların Değerlendirilmesi
• Üstün Zekalı Çocukların Değerlendirilmesi
• Planlama Problemleri Olanların Belirlenmesi
• Başarının Önceden Kestirilmesi

CAS Testi

 5-17 yaş arasındaki tüm bireylere uygulanabilir. CAS 5 – 7 ve 8 – 17 yaş olarak iki ayrı form şeklinde düzenlenmiştir. Uygulama bireyin performansına bağlı olarak bir 1- 1,5 saat arası süre bilmektedir.

CAS test yapmaya uygun bir ortamda sertifikalı uzman psikolog veya psikolojik danışmanlar tarafından 5-17 yaş arası çocuk ve ergenlere uygulanabilir. 6 ayda bir yeniden uygulanabilmektedir. Bu şekilde gelişim daha sık takip edilebilmektedir. Yapılan müdahalelerin ortalama 6 ay olduğu düşünüldüğünde hem çocuğun gelişimi hem de yapılan müdahalenin çocuğa etkisi CAS ile ölçülebilmektedir. 

 

CAS’i sadece İstanbul Üniversitesinden testi uygulama eğitimi almış sertifikalı psikologlar ve psikolojik danışmanlar uygulayabilirler. 

 

Kurumumuzda CAS testi uygulanmaktadır.
Randevu için: 0530 865 1558

Testörümüz: Uzm.Kli.Psk. Selin Tutku Tabur

Esse Psikoloji; Çocuk, ergen, yetişkin, çift-aile terapilerinin yapıldığı, kişilik, zeka testleri ve nöro-psikolojik testlerin uygulandığı ruh sağlığı merkezidir.

İletişim Bilgilerimiz

Pancarlı Mahallesi Kermanşah Caddesi No:5 Şehitkamil / GAZİANTEP Telefon:0(530) 865 1558 E-Mail:psikolojiesse@gmail.com
© Copyright 2019 - Esse Psikoloji. Tüm Hakları Saklıdır.